Napletek – jest fałdem skóry prącia, który w warunkach fizjologicznych pokrywa żołądź
Stulejka jest chorobą polegającą na utrudnionym lub całkowicie niemożliwym odprowadzeniu napletka, spowodowanym jego zwężeniem.
Stulejka u dorosłych może być:
- wrodzona – u pacjentów z nierozpoznaną, nie leczoną lub źle leczoną stulejką w okresie dziecięcym,
- nabyta – spowodowana przewlekłymi stanami zapalnymi napletka.
Utrudnione odprowadzanie napletka przyczynia się do zaniedbań higienicznych wynikających z rzadszego mycia żołędzi spowodowanego bólem przy odprowadzaniu napletka. Nieprawidłowa higiena prowadzi do powstania stanów zapalnych żołędzi i napletka, które z kolei nasilają tę dolegliwość i coraz bardziej utrudniają jego odprowadzanie. Forsowne odprowadzanie napletka powoduje pękanie skóry co w połączeniu z przewlekłym stanem zapalnym prowadzi do powstawania blizn. Nawracające pęknięcia skóry napletka drażnionego przewlekle przez mocz i mastkę powodują coraz to większe spustoszenia. W skrajnych przypadkach zgłaszają się pacjenci z całkowicie zarośniętym otworem napletka. Pacjenci z cukrzycą mają większą tendencję do zakażeń napletka i żołędzi. Przewlekłe drażnienie żołędzi przez pogrubiały napletek może prowadzić do powstania raka prącia, pozapalnego zwężenia ujścia zewnętrznego cewki lub nawracającego zapalenia cewki moczowej.
Leczenie stulejki w zależności od stopnia zaawansowania polega na:
- okrężnym wycięciu zwężonego fragmentu napletka,
- wykonaniu chirurgicznej plastyki napletka.
Podobnie jak frenuloplastyka, zabieg ten wykonywany jest standardowo w znieczuleniu miejscowym i przewodowym u podstawy prącia.