PRZYGOTOWANIE DO BADANIA NASIENIA
Właściwe przygotowanie do badania ma ogromny wpływ na wiarygodność otrzymanego wyniku.
- Przed badaniem zaleca się zachowanie abstynencji seksualnej (nie można współżyć lub masturbować się) od 2 do 5 dni.
- Przynajmniej tydzień przed badaniem należy prowadzić zdrowy tryb życia, odstawiając lub przynajmniej ograniczając używki takie jak alkohol, czy papierosy.
- Badanie nie powinno być wykonywane w trakcie i do 8 tygodni po infekcjach przebiegających z podwyższoną temperaturą ciała.
- Przed oddaniem nasienia należy oddać mocz, umyć prącie i ręce ciepłą wodą z mydłem i osuszyć jednorazowym ręcznikiem. Nasienie oddaje się poprzez masturbację do jałowego pojemnika na mocz (UWAGA: nie dotykać ścianek wewnętrznych pojemnika). Po oddaniu należy zakręcić pojemnik.
- Jeśli nasienie oddawane jest poza Przychodnią URMED należy owinąć pojemnik w folię aluminiową i dostarczyć w ciągu 45 minut w temperaturze zbliżonej do temperatury ciała.
Badanie ogólne nasienia z morfologią – seminogram
Podstawowe badanie diagnostyczne nasienia. Ocenia podstawowe parametry nasienia: objętość, odczyn pH, czas upłynnienia, lepkość i barwę ejakulatu oraz jakość i ilość plemników w ejakulacie zgodnie w obowiązującymi wytycznymi WHO. W ocenie morfologii ocenia się ilość plemników prawidłowych i odsetek wad budowy w pozostałej grupie badanych komórek rozrodczych.
Badanie wiązania plemników z kwasem hialuronowym – test HBA
Badanie umożliwiające ocenę odsetka plemników, które będą się prawidłowo łączyć z komórką jajową a przez to będą potencjalną przyczyna zapłodnienia. Test ten obrazuje ilość plemników dojrzałych mających potencjał połączenia się z komórką jajową.
Badanie obecności przeciwciał przeciwplemnikowych – test MAR
Test wskazujący na immunologiczną przyczynę osłabienia płodności poprzez osłabienie ruchliwości i żywotności plemników wskutek występowania przeciwciał przeciw plemnikowych. Obecność takich przeciwciał może mocno osłabiać lub uniemożliwiać zapłodnienie komórki jajowej.
Badanie zdolności przemieszczania się plemników z płynu nasiennego poprzez śluz szyjkowy do komórki jajowej – test Swim up
Test pozwala ocenić liczbę plemników skutecznie docierających do komórki jajowej. Jest to istotne uzupełnienie spirogramu szczególnie przy przygotowaniach do inseminacji.
Badanie fragmentacji chromatyny plemnikowej – test DFI
Test umożliwia ocenę prawidłowości materiału genetycznego w badanej puli plemników. Nieprawidłowy materiał genetyczny odpowiada za brak rozwoju zarodka, przedwczesne poronienia czy degenerację zarodka.
Badania biochemiczne nasienia:
Alfa- glukozydaza obojętna NAG
Badanie pozwalające stwierdzić prawidłową pracę pęcherzyków nasiennych i najądrzy. Stężenie NAG jest ściśle skorelowane z koncentracją nasienia jego objętością i pH. Dodatkowo obserwuje się fluktuacje stężenia NAG związanego z porą roku.
Badania fruktozy w płynie nasiennym
Fruktoza pełni rolę dostarczyciela energii plemnikom i jest wskaźnikiem pracy pęcherzyków nasiennych.
Badanie kwasu cytrynowego w płynie nasiennym
Kwas cytrynowy pozwala pośrednio ocenić funkcjonowanie prostaty i stężenie testosteronu. Nieprawidłowe wartości mogą wpływać na morfologię plemników.
Badanie cynku w płynie nasiennym
Cynk jest bardzo ważnym elementem odpowiedzialnym za prawidłowy rozwój męskich komórek rozrodczych. Niski poziom cynku jest istotnym czynnikiem obniżającym jakość nasienia oraz produkcji testosteronu u mężczyzn.
Badanie mikrobiologiczne nasienia
W URMED Medical Center wykonujemy najszersze w Warszawie spektrum szczegółowych badań mikrobiologicznych nasienia. Wykorzystując metodę PCR (genetyczna metoda używana również do detekcji wirusa SARS-CoV-2), oprócz tradycyjnych posiewów tlenowych i beztlenowych oferujemy też najnowsze i zalecane przez Europejską Akademię Andrologii badania nasienia w kierunku takich patogenów jak:
UROGENITAL 6 (HSV 1/2, Haemophilus ducreyi, Cytomegalovirus, Lymphogranuloma venereum, Treponema pallidum, Varicella-zoster virus)
UROGENITAL 7 (Trichomonas vaginalis, Mycoplasma hominis, Ureaplasma urealyticum, Ureaplasma parvum, Chlamydia trachomatis, Mycoplasma genitalium, Neisseria gonorrhoeae )
BACTERIAL VAGINOSIS (Gardnerella vaginalis, Atopobium vaginae, Lactobacillus spp., Bacteroides fragilis, Megasphaera type 1, Bacterial vaginosis-associated bacteria 2, Mobiluncus spp.)
Badanie nasienia w kierunku zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego – HPV (Human Papilloma Virus).