Kłykciny kończyste

Biopsja prącia polega na pobraniu wycinka tkanki prącia do badania mikroskopowego dla ustalenia charakteru  toczącego się w niej procesu chorobowego. Wykonywana jest w przypadku niejasnych zmian, podejrzanych rozrostów skórnych.

Kłykciny kończyste to brodawczakowate narośla powstające w miejscach intymnych oraz okolicy odbytu, jamy ustnej i krtani na skutek zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV – najczęściej typu 6 i 11). Czasem kłykciny mogą występować w końcowym odcinku cewki moczowej powodując dyskomfort i rozpryskiwanie moczu w trakcie jego oddawania.

Najczęstszymi objawami kłykcin kończystych są wykwity małych rozmiarów pojawiające się na skórze, które z czasem się powiększają i zaczynają przypominać kształtem kalafiora.

Leczenie kłykcin kończystych może mieć przebieg zachowawczy lub zabiegowy. Wybór metody będzie uzależniony od wielkości zmian

W leczeniu zachowawczym stosuje się:Podofilotoksynę, Imiquimod lub Sinekatechinę.

 

Najbardziej jednak skutecznym sposobem leczenia jest zabiegowe usunięcie kłykcin kończystych za pomocą lasera CO₂.

 

Kłykciny kończyste – jak można uniknąć zarażenia?

 

Działaniem prewencyjnym przeciwko zakażeniu HPV jest przede wszystkim stosowanie prezerwatywy podczas odbywania stosunków seksualnych, w tym również analnych i oralnych. Warto uświadamiać także młodzież w wieku szkolnym o możliwości zarażenia brodawczakiem ludzkim, który może doprowadzić do kłykcin kończystych.

Aby uniknąć kłykcin kończystych, warto się zaszczepić. Szczepienie powinno być wykonane najlepiej przed rozpoczęciem współżycia seksualnego.