WAZEKTOMIA

Wazektomia to metoda antykoncepcji skierowana do mężczyzn. Jest to metoda inwazyjna polegająca na przecięciu i podwiązaniu nasieniowodów, czego efektem jest brak obecności plemników w ejakulacie. Chociaż zabieg wazektomii jest w pełni bezpieczny i legalny, niestety to wciąż mało popularna metoda świadomej antykoncepcji w Polsce.

Co to jest wazektomia i jak wygląda sam zabieg?

Wazektomia to bezbolesny zabieg mikrochirurgiczny przeprowadzony przez urologa w sali operacyjnej lub zabiegowej. Polega on na zastosowaniu miejscowego znieczulenia, obustronnym rozwarstwieniu powłoki worka mosznowego na odcinku długości ok. 1 cm w celu wydobycia nasieniowodu. Następnie przecina się i podwiązuje specjalną techniką oba nasieniowody, co powoduje zamknięcie ich światła.  Uniemożliwia to plemnikom dostanie się do ejakulatu. Czas trwania procedury waha się pomiędzy kilkanaście a kilkadziesiąt minut. Zabieg w żaden sposób nie upośledza zdolności seksualnych mężczyzny. Po zabiegu nadal występuje wytrysk w takich objętościach jak przed zabiegiem – nie ma w nim jedynie plemników.

Postępowanie po wazektomii

Po zabiegu wazektomii wskazane jest zachowanie około dwutygodniowej abstynencji seksualnej, w tym masturbacji. Przez pierwsze kilka dni po zabiegu pacjent może odczuwać w niektórych przypadkach niewielki dyskomfort w okolicach krocza. Większe powikłania występują bardzo rzadko. Po zabiegu przez okres 4 miesięcy wskazane jest stosowanie dodatkowych metod antykoncepcyjnych. Wynika to możliwości występowania pojedynczych plemników w ejakulacie, które są zdolne do zapłodnienia.
W celu potwierdzenia skuteczności wazektomii wymagane jest badanie nasienia określające obecność plemników. Zazwyczaj zalecane jest wykonanie 2 badań pomiędzy 12-14 i 16-18 tygodniem po zabiegu. W przypadku braku plemników w nasieniu, zabieg uważany jest za skuteczny. W niewielkiej ilości przypadków, gdy w ejakulacie znajdują się plemniki, należy jeszcze raz skontrolować poprawność podwiązania nasieniowodów i ich separacji.

Jaka jest skuteczność zabiegu i kiedy jest stosowana?

Skuteczność zabiegu wazektomii jest bardzo wysoka i określa się ją na poziomie 99,9%. Trzeba być świadomym praktycznej nieodwracalności zbiegu. Przywrócenie drożności nasieniowodów a więc odwrócenie wazektomii jest procedurą znacznie bardziej skomplikowaną, nierzadko nieskuteczną i kosztowną.
Zabieg wazektomii jest skierowany do wszystkich par, które w świadomy sposób podjęły decyzję o nieposiadaniu potomstwa. Wskazaniem do jego wykonania jest również zła tolerancja antykoncepcji hormonalnej kobiet. Kolejnym wskazaniem do przeprowadzenia zabiegu są powody zdrowotne mężczyzny, w tym choroby genetyczne, których przekazanie potomstwu jest wysoce prawdopodobne i może stanowić dla niego zagrożenie.

Możliwość posiadania potomstwa po wazektomii?

Wazektomia jest zabiegiem odwracalnym, natomiast jest to zdecydowanie bardziej skomplikowana procedura i wymaga interwencji mikrochirurgicznej, nazywanej rewazektomią. Jednakże, w części przypadków zabieg ten nie przywraca zdolności rozrodczych w sposób fizjologiczny po stronie mężczyzny. Można również przeprowadzić zabieg biopsji jąder w celu pobrania materiału zawierającego plemniki, które zostaną wykorzystane w procedurze inseminacji bądź in vitro. Inną możliwością jest zbankowanie nasienia przed zabiegiem wazektomii. Może on zostać w późniejszym czasie wykorzystany do przeprowadzenia procedury wspomaganego rozrodu.

Przygotowanie do zabiegu

W celu kwalifikacji i przygotowania do zabiegu wazektomii konieczna jest wizyta konsultacyjna u dr Marcina Radko. W trakcie wizyty zostanie przeprowadzone badanie, omówione zostaną wskazania i ewentualne przeciwwskazania do zabiegu. Pacjent otrzyma też informację dotyczącą niezbędnego przygotowania do zabiegu i wyznaczony będzie dogodny termin jego przeprowadzenia.