TORBIEL NAJĄDRZA – TORBIEL NASIENNA

Torbiel nasienna (torbiel najądrza, łac. spermatocele) jest łagodną zmianą w obrębie najądrza, która u zdecydowanej większości pacjentów nie wymaga aktywnego leczenia. Wskazaniem do leczenia operacyjnego jest ból i dyskomfort upośledzający codzienne funkcjonowanie pacjenta oraz torbiel większa niż 1 cm współwystępująca z zaburzeniami płodności męskiej.

Torbiel nasienna jest drobnym zbiornikiem wypełnionym płynem produkowanym przez najądrze powstającym w wyniku wybrzuszenia ściany przewodu najądrza lub zatkania się światła kanalika odprowadzającego spermę z jądra do najądrza.

Wskazaniem do usunięcia torbieli nasiennej są objawy związane z jej występowaniem:

  • ból w okolicy jądra,
  • obrzęk jąder i moszny,
  • ogólny dyskomfort,
  • zaburzenia płodności,
  • gwałtowne powiększanie się zmiany,
  • indywidualne życzenie pacjenta

Podstawowym sposobem leczenia torbieli nasiennej jest jej chirurgiczne wycięcie z dostępu przez cięcie na skórze moszny, wykonywane w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Podczas zabiegu zmiana jest odpreparowywana od najądrzy i nasieniowodów, a następnie usuwana.

Ból w miejscu nacięcia skóry oraz ewentualny obrzęk jądra i moszny ustępują zwykle w ciągu kilku dni po operacji, w rzadkich przypadkach mogą utrzymywać się do 3 tygodni. Pacjent zwykle otrzymuje doustne leki przeciwbólowe, opatrunek uciskowy a w razie konieczności utrzymywany jest przez 1 dobę sączek rany. Chory może być z powodzeniem wypisany do domu w dniu zabiegu. Aby zmniejszyć pooperacyjny obrzęk tkanek moszny, zaleca się stosowanie chłodnych okładów, noszenie obcisłej bielizny oraz unoszenie moszny podczas odpoczynku nocnego.