KŁYKCINY KOŃCZYSTE

Kłykciny kończyste to brodawczakowate narośla powstające w miejscach intymnych oraz okolicy odbytu, jamy ustnej i krtani na skutek zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV – najczęściej typu 6 i 11). Czasem kłykciny mogą występować w końcowym odcinku cewki moczowej powodując dyskomfort i rozpryskiwanie moczu w trakcie jego oddawania.

Najczęstszymi objawami kłykcin kończystych są wykwity małych rozmiarów pojawiające się na skórze, które z czasem się powiększają i zaczynają przypominać kształtem kalafiora.

Leczenie kłykcin kończystych może mieć przebieg zachowawczy lub zabiegowy. Wybór metody będzie uzależniony od wielkości zmian

W leczeniu zachowawczym stosuje się:

  1. Podofilotoksynę – krem, który może być stosowany na kłykciny kończyste zlokalizowane na wargach sromowych, prąciu lub w okolicach odbytu. Przy aplikowaniu kremu, który nakłada się na zgrubienia przez trzy kolejne dni, po których następuje czterodniowa przerwa, kuracja trwa maksymalnie cztery tygodnie.
  2. Imiquimod – jest lekiem, który nakłada się na obszary ze zmianami skórnymi trzy razy w ciągu tygodnia na noc. Preparat należy zmyć rano ze skóry.
  3. Sinekatechina – maść powstałą na bazie wyciągu z zielonej herbaty należy aplikować na zmiany trzy razy w tygodniu aż do ich ustąpienia. Leku nie powinny stosować osoby poniżej 18 roku życia oraz kobiety w ciąży.

Wyróżnia się cztery sposoby leczenia zabiegowego kłykcin kończystych:

  1. Krioterapia – zabieg z wykorzystaniem ciekłego azotu można wykonać zarówno w przypadku mniejszych odgraniczonych zmian, jak i dużych kalafiorowatych narośli. Krioterapia jest bezpiecznym zabiegiem.
  2. Kwas trójchlorooctowy – najlepiej sprawdza się w przypadku niewielkich zmian. Ze względu na możliwości uszkodzenia tkanek, należy stosować razem z substancją neutralizującą. Kobiety w ciąży mogą stosować krem;
  3. Elektrokoagulacja – polega na wykorzystaniu prądu elektrycznego zmiennego za pomocą którego usuwa się zmiany;
  4. Laseroterapia – polega na usunięciu chirurgicznym zmian za pomocą lasera CO₂.

Kłykciny kończyste – jak można uniknąć zarażenia?

 

Działaniem prewencyjnym przeciwko zakażeniu HPV jest przede wszystkim stosowanie prezerwatywy podczas odbywania stosunków seksualnych, w tym również analnych i oralnych. Warto uświadamiać także młodzież w wieku szkolnym o możliwości zarażenia brodawczakiem ludzkim, który może doprowadzić do kłykcin kończystych. Aby uniknąć kłykcin kończystych, warto się zaszczepić. Szczepienie powinno być wykonane najlepiej przed rozpoczęciem współżycia seksualnego.