BIOPSJA PRĄCIA

Biopsja prącia polega na pobraniu wycinka tkanki prącia do badania mikroskopowego dla ustalenia charakteru  toczącego się w niej procesu chorobowego. Wykonywana jest w przypadku niejasnych zmian, podejrzanych rozrostów skórnych.

 

Laser CO2 jest idealnym narzędziem do tego typu zabiegów.

 

Dzięki hemostatycznym właściwościom lasera zabieg jest praktycznie bezbolesny i bezkrwawy. Zmiany są usuwane w całości a powstawanie blizn jest znacząco rzadsze niż przy zastosowaniu tradycyjnych narzędzi chirurgicznych.

Biopsję prącia wykonuje się z powodu podejrzenia występowania w jego obrębie procesu nowotworowego. Rak prącia jest chorobą występującą najczęściej w 6 i 7 dekadzie życia mężczyzn. Za czynniki ryzyka jej wystąpienia uznaje się długotrwałe drażniące działanie mastki (np. w przebiegu stulejki), zapalenie żołędzi, zakażenie pewnymi wirusem HPV (typ 16 i 18), napromienienie promieniami UV lub obecność stanów przedrakowych, takich jak kłykciny kończyste, rogowacenie białe, róg skórny, marskość żołędzi i napletka. Rak prącia najczęściej powstaje w obrębie blaszki wewnętrznej napletka lub żołędzi prącia. Rzadko dotyczy skóry trzonu prącia. Guz może mieć charakter brodawki wystającej poza powierzchnię otaczającej go skóry, może występować w postaci zmiany płaskiej lub niegojącego się owrzodzenia.