Kamica dróg moczowych

Kamica moczowa jest schorzeniem, które polega na tworzeniu się złogów w układzie moczowym, zwykle w nerkach lub moczowodach, ale również w pęcherzu moczowym i cewce moczowej.

Kamica moczowa jest częstym schorzeniem, które ma różne czynniki ryzyka i przyczyny, w tym związane ze stylem życia i innymi nawykami.

Epidemiologia

Kamienie nerkowe są dość powszechnym schorzeniem; szacuje się, że ok. 10% populacji cierpi na kamicę moczową chociaż niektóre osoby nie odczuwają objawów. Każdego roku około 1 na 1000 osób jest hospitalizowana z powodu kamicy moczowej.

Mężczyźni częściej chorują na kamicę moczową niż kobiety, przy współczynniku ryzyka wynoszącym 3:1, chociaż różnica ta wydaje się z czasem zmniejszać. Osoby w wieku od 20 do 40 lat są najbardziej narażone na rozwój kamieni.

Czynniki ryzyka

Ryzyko kamicy moczowej wzrasta znacząco w chorobach doprowadzających do zastoju moczu w drogach moczowych jak np. zwężenia moczowodu, rozrost stercza.

Niektóre czynniki ryzyka przyczyniają się do częstszego tworzenia się kamieni. Na przykład mężczyźni wydalają mniej cytrynianu i więcej wapnia niż kobiety, co uważa się za związane z częstszym występowaniem kamicy moczowej u mężczyzn. Oprócz płci za czynnik ryzyka można uznać pochodzenie etniczne, ponieważ osoby z rdzennymi mieszkańcami Ameryki, Afryki lub Izraela są bardziej podatne na tę chorobę.

Historia choroby w rodzinie może również sprzyjać tworzeniu się kamieni u potomstwa, ponieważ niektóre rodziny wydają się mieć tendencję do wytwarzania nadmiaru mukoproteiny w układzie moczowym. Dodatkowe aspekty historii medycznej pacjenta, takie jak obecność pewnych chorób jelit, nawracające infekcje dróg moczowych i cystynuria, mogą zwiększać ryzyko tworzenia się kamieni u danej osoby.​

Odwodnienie lub zmniejszone spożycie płynów może zwiększać ryzyko tworzenia się kamieni, oprócz diety bogatej w sód, szczawiany, tłuszcz, białko, cukier, nierafinowane węglowodany i witaminę C. Dodatkowo nawyki żywieniowe w niektórych regionach świata związane są ze zwiększonym ryzykiem kamicy moczowej, np. w klimacie tropikalnym, terenie górzystym lub pustynnym.

Niektóre leki, takie jak efedryna, gwajafenezyna, tiazyd, indynawir i allopurynol, mogą prowadzić do rozwoju kamieni.

Objawy

Objawy kamicy moczowej zależą od lokalizacji i wielkości kamieni w układzie moczowym. Objawy mogącymi sugerować kamicę dróg moczowych są:

  • Kolka nerkowa lub moczowodowa
  • Krew w moczu (krwiomocz)
  • Zakażenie dróg moczowych
  • Ból brzucha

Kamienie w nerkach mogą utrudniać przepływ moczu w nerkach lub moczowodach, co może prowadzić do silnego bólu w okolicach lędźwiowych i obecności krwi w moczu. Kamienie w pęcherzu mogą wywoływać objawy, takie jak ból, a także zwiększone parcie i częstotliwość oddawania moczu.

Diagnostyka

Rozpoznanie kamicy moczowej jest stawiane na podstawie wywiadu lekarskiego i badania fizykalnego, a także odpowiednich badań radiologicznych (USG, tomografia komputerowa) wraz z badaniami laboratoryjnymi.

Leczenie

Postępowanie w kamicy będzie zależeć od konkretnego przypadku pacjenta, w oparciu o takie czynniki, jak objawy oraz wielkość i lokalizacja kamieni.

Większość kamieni jest wydalana z moczem samodzielnie i nie wymaga inwazyjnych technik chirurgicznych. Na początku zaleca się utrzymywanie nawodnienia oraz przyjmowanie odpowiednich środków farmakologicznych ułatwiających wypłukanie kamieni z organizmu.

W przypadku większych kamieni, które nie przechodzą samoistnie, może być konieczny zabieg chirurgiczny w celu usunięcia złogów z dróg moczowych.

Zapraszamy do URMED Medical Center – zdiagnozujemy i wyleczymy Twoją kamicę