CHOROBY WENERYCZNE

     Choroby przenoszone drogą płciową lub oralno-płciową towarzyszyły ludzkości od zarania dziejów. Za ich objawy odpowiedzialna jest ogromna liczba patogenów – wirusów, bakterii, grzybów i pierwotniaków.

Co robić gdy pojawią się niepokojące objawy ?

     Ból, swędzenie, zaczerwienienie, wykwity w okolicach genitaliów lub wyciek podejrzanie wyglądającej treści z cewki moczowej lub pochwy to typowe objawy chorób przenoszonych drogą płciową lub płciowo-oralną. Część z tych objawów może minąć samoistnie, co może być mylące i jest charakterystyczne dla kiły. Inne zaś mogą w przyszłości spowodować chorobę nowotworową narządów rodnych. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy zgłosić się do urologa (mężczyźni), ginekologa (kobiety) lub dermatologa-wenerologa (niezależnie od płci).

Właściwe postępowanie

     Czy niepokojące objawy wywołał krętek kiły, dwoinka rzeżączki, chlamydie, ureaplasmy, mycoplasmy, candidia, rzęsistek, wirus opryszczki (HSV), wirus brodawczaka (HPV)? Najczęściej do postawienia właściwego rozpoznania wystarczy wywiad i badanie kliniczne uzupełnione o badanie mikrobiologiczne zarówno metodami hodowli oraz badań genetycznych wymazów. Niekiedy niezbędnym jest wycięcie podejrzanej zmiany (oczywiście w znieczuleniu) i zbadanie przez patomorfologa.

     W URMED Medical Center oferujemy pełen zakres diagnostyki i leczenia chorób przenoszonych drogą płciową.