USG układu moczowego i gruczołu krokowego

USG układu moczowego to badanie obrazowe, które wykorzystuje fale dźwiękowe do tworzenia obrazów narządów układu moczowego. Jest to nieinwazyjna metoda diagnostyczna, która pozwala lekarzowi na wizualizację narządów, takich jak nerki, moczowody, pęcherz moczowy i cewka moczowa.

Podczas badania pacjent leży na łóżku, a technik wykonujący badanie nakłada na skórę żel i przesuwa przez nią sondę ultrasonograficzną. Fale dźwiękowe, które są emitowane przez sondę, przechodzą przez ciało pacjenta i odbijają się od narządów układu moczowego. Następnie, urządzenie rejestruje te fale dźwiękowe i przetwarza je na obraz, który pozwala lekarzowi na ocenę stanu narządów i wykrycie ewentualnych patologii.

USG układu moczowego jest wykorzystywane w diagnostyce chorób układu moczowego, takich jak kamica nerkowa, zapalenie pęcherza moczowego, nowotwory i urazy. Jest to nieinwazyjna i bezbolesna metoda diagnostyczna, której trafność zależy w dużej mierze od doświadczenia wykonującego badanie i jakości obrazu a co za tym idzie jakości aparatu USG.

Do badania USG układu moczowego najlepiej zgłosić się na minimum po 6 godzinach od ostatniego posiłku, na godzinę przed badaniem należy wypić ok. 1 litr wody niegazowanej.

Zapraszamy do URMED Medical Center – doświadczenie specjalistów ultrasonografii i najwyższej klasy sprzęt są gwarantem dokładnej diagnostyki obrazowej.