USG piersi

USG piersi jest prostym, szybkim i łatwo dostępnym badaniem, które wykonuje się profilaktycznie, dla potwierdzenia lub wykluczenia podejrzeń chorób piersi, w tym również chorób nowotworowych, zmian zapalnych czy ginekomastii u mężczyzn. Badanie nie wymaga żadnego specjalnego przygotowania.
Kobieta powinna zgłosić się na nie w pierwszej połowie cyklu.

Nowotwory piersi są jednymi z częściej występujących chorób nowotworowych u kobiet a systematycznie wykonywane badanie USG piersi pozwala wykryć nawet niewielkie zmiany we wczesnym stadium, co znacznie zwiększa efektywność leczenia.

Przebieg badania

 

Badanie USG piersi wykonywane jest w gabinecie radiologicznym. Średni czas jego trwania to 10-15 minut. Przed badaniem lekarz przeprowadza wywiad – zadaje pytania dotyczące samodzielnych obserwacji piersi, czynników ryzyka nowotworu piersi i przypadków chorób nowotworowych w rodzinie.

 

USG piersi przeprowadza się w pozycji leżącej, z odsłoniętą klatką piersiową i rękami umieszczonymi pod lub nad głową. Lekarz nakłada na badany obszar cienką warstwę żelu, który umożliwia transdukcję sygnału głowicy aparatu ultrasonograficznego. W trakcie samego badania USG piersi obrazowane są również okoliczne węzły chłonne. Sygnał odbierany przez głowicę aparatu jest widoczny na monitorze, a wynik badania w formie opisowej otrzymuje się od razu po jego zakończeniu.

Zapraszamy do URMED Medical Center – doświadczenie specjalistów ultrasonografii i najwyższej klasy sprzęt są gwarantem dokładnej diagnostyki obrazowej.