USG jamy brzusznej

USG jamy brzusznej to badanie obrazowe, które wykorzystuje fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości do tworzenia obrazów narządów wewnętrznych jamy brzusznej. Jest to nieinwazyjna procedura, która pozwala na wizualizację wątroby, trzustki, pęcherzyka żółciowego, nerek, śledziony, jelit oraz innych narządów jamy brzusznej.

Badanie USG jamy brzusznej jest bardzo często wykonywane w celu diagnozy różnego rodzaju chorób lub zmian patologicznych w narządach wewnętrznych. Mogą to być na przykład choroby wątroby, kamienie żółciowe, torbiele nerkowe, guzy jamy brzusznej czy też choroby zapalne jelit.

W czasie badania pacjent leży na stole badawczym, a na brzuchu nakłada się żel, który ułatwia przepływ fal dźwiękowych. Następnie specjalista wykonuje skanowanie za pomocą sondy umieszczonej na skórze pacjenta. Badanie jest bezbolesne i trwa zazwyczaj około 10 minut. Po zakończeniu badania lekarz przekazuje pacjentowi wynik, który pozwala na dalszą diagnostykę lub leczenie.

Do badania USG jamy brzusznej należy być na czczo lub 6 godz. od ostatniego posiłku. Można przyjmować w tym czasie napoje niegazowane.

Zapraszamy do URMED Medical Center – doświadczenie specjalistów ultrasonografii i najwyższej klasy sprzęt są gwarantem dokładnej diagnostyki obrazowej.