Laser frakcyjny
Lasery w medycynie estetycznej stosuje się aby najpierw w sposób kontrolowany coś uszkodzić, aby wymusić proces odbudowy. Światło lasera frakcyjnego C02 wnika w głąb skóry i jest pochłaniane przez zawartą w komórkach wodę. W wyniku reakcji fototermicznej dochodzi do błyskawicznego podgrzania wody w tkankce, a potem jej odparowania, czyli ablacji, oraz wydzielenia ciepła, które uszkadza komórki, w tym także komórki kolagenowe.
Uruchamiane są procesy naprawcze, które powodują tworzenie się nowego kolagenu. Istotne jest, że laser frakcyjny nie uszkadza całej skóry, ale ją dziurkuje, tworząc w niej mikrokolumny uszkodzeń, które są otoczone zdrową, nienaruszoną tkanką. To przyspiesza regenerację uszkodzonych fragmentów skóry i zwiększa bezpieczeństwo zabiegów.
Kolagen
Istota zabiegu sprowadza się więc do stymulacji odtwarzania kolagenu. Kolagen jest głównym czynnikiem odpowiedzialnym za napięcie naszej skóry, tworzy bowiem podstawowe rusztowanie skóry właściwej. Oczywiście, procesy degeneracji kolagenu î odtwarzania go zachodzą w skórze przez całe życie. Niestety, z wiekiem produkcja nowego kolagenu nie nadąża za ubytkami istniejącego, a te stanowią ok. 1 proc. całego kolagenu w skali roku. W starzejącej się skórze zaburzona jest aktywność białek szoku cieplnego (HSP), które odgrywają kluczową rolę w regeneracji tkanek. Silne ich podgrzanie (szok termiczny) stymuluje produkcję tych ważnych białek, dlatego są tak skuteczne w stymulowaniu odnowy skóry właściwej są lasery. Nowy kolagen to jędrniejsza, napięta, bardziej elastyczna, zagęszczona i bardzo mocno odświeżona skóra.
Lasery ablacyjne i nieablacyjne
Lasery frakcyjne można podzielić na ablacyjne i nieablacyjne. Ten, który został opisany na początku, to laser C02 ablacyjny. Przy zabiegach nim występuje złuszczanie skóry, czyli ablacja. Natomiast przy stosowaniu lasera nieablacyjnego skóra jest podgrzewana wewnątrz bez naruszenia zewnętrznej warstwy. W praktyce oznacza to krótszy czas gojenia, ale dużo słabszy efekt. Gdyby porównywać te dwa typy lasera, to różnią się przede wszystkim SKUTECZNOŚCIĄ. Aby uzyskać laserem nieablacyjnym taki efekt, jaki daje jeden zabieg laserem ablacyjnym, trzeba wykonać 3 do 5 zabiegów. To oznacza dużo wyższe koszty i zajmuje dużo więcej czasu, a tak efekt nie będzie równie dobry. Poza tym brak złuszczania skóry po zabiegu laserem nieablacyjnym powoduje, że nie ma tego mocnego efektu odświeżenia i odmłodzenia skóry, który jest charakterystyczny dla lasera ablacyjnego.
Jak wygląda zabieg laserem frakcyjnym
Zabieg laserem frakcyjnym zaczyna się od nałożenia na skórę kremu znieczulającego, tak aby zapewnić komfort w trakcie operowania laserem na skórze. Po ok. 30-45 minutach przystępuje się wykonania procedury, czyli oczyszczoną i odkażoną skórę poddaje się działaniu promieniowania laserowego. W trakcie naświetlania skóry laserem, i przez kilkanaście minut po, bardzo wskazane jest stosowanie chłodzenia nadmuchowego lub kontaktowego. Po zabiegu twarz jest czerwona i obrzęknięta. Można też odczuwać lekki ból dyskomfort. Z bliska i w dotyku skóra wygląda trochę jak papier ścierny (jest podziurkowana). Złuszczanie i gojenie się trwa kilka dni (około 6 dni). Jeśli zabieg ma mieć charakter profilaktyczny odświeżający skórę, wówczas wystarczy jeden zabieg. Jeśli jednak potrzebujemy większej regeneracji (na przykład redukcji zmarszczek i większych porów) wówczas zaplanujmy cykl 2-3 zabiegów. Ponieważ cykl regeneracyjny komórek trwa 28 dni, na kolejny zabieg można przyjść najwcześniej po tym okresie. Pełen cykl regeneracji tkanki to trzy miesiące, więc w pełni ocenić efekt zabiegu można dopiero po takim czasie.
Odmładzanie laserem frakcyjnym
Trzeba pamiętać, że laser frakcyjny C02 jest też bardzo skuteczny w usuwaniu blizn zanikowych (np. po trądziku) i w redukcji rozstępów. W przypadku świeżych rozstępów powinien wystarczyć sam laser. Przy starych stosuję terapię łączoną — laser plus radiofrekwencja mikroigłowa (rf mikroigłowa).
Dla kogo laser frakcyjny
Każdy przypadek jest inny. Pewne reguły mogą dotyczyć trzech grup wiekowych. I tak:
25+ — zalecany jeden zabieg o delikatnych parametrach (krótki czas gojenia) nie częściej niż raz w roku. Dzięki ablacji, działającej jak porządny, bardzo skuteczny peeling, mamy efekt odświeżenia skóry, a dzięki stymulacji kolagenu — profilaktyczne działanie przeciwstarzeniowe.
35+ zalecany jeden zabieg o silniejszych parametrach lub 2 zabiegi w odstępie 1 miesiąca.
45+ — zalecana seria 2-3 zabiegów, czasem więcej, których głównym celem jest stymulacja skóry do produkcji kolagenu. Osoby dużo starsze mogą wymagać już większej liczby zabiegów.
Inne problemy niż starzenie, np. blizny i rozstępy — traktowane są bardzo indywidualnie.
Powikłania
Zabiegi laserowe, szczególnie, gdy urządzenie jest w doświadczonych rękach, są nie tylko skuteczne, ale i bezpieczne. Niemniej jednak każda pacjentka powinna mieć świadomość powikłań, które teoretycznie mogą się zdarzyć. Oto ich lista w kolejności od najczęściej do najrzadziej występujących.
1) Przebarwienie pozapalne. To najczęstszy skutek uboczny zabiegów laserowych. Na początku jest to zaczerwienienie, a potem czerwone plamy, które na ogół po 2-3 tygodniach schodzą. Zdarza się jednak, że utrzymują się kilka miesięcy. Ocenia się, że przebarwienia mogą się pojawić przy 10-30 proc. zabiegów.
2) Opryszczka. Jej pojawienie się byłoby niebezpieczne dla gojenia się twarzy, dlatego — szczególnie gdy ktoś ma do niej skłonności — trzeba profilaktycznie zastosować lek na opryszczkę, np. acyklowir (doustnie),
3) Nadkażenie bakteryjne. Bardzo rzadko, ale jest możliwe. Dlatego niektórzy lekarzy przepisują po zabiegach laserowych antybiotyk (maść lub doustnie).
4) Blizny przerostowe. Są osoby, które maja skłonność do blizn przerostowych. Takim osobom nie wykonuje się zabiegów laserem frakcyjnym. Skóra po zabiegu ma tworzyć suchą, jednorodną skorupę. Jeśli pojawi się na niej jakikolwiek wysięk, trzeba od razu przyjechać do lekarza.
Przygotowanie do zabiegu
W celu kwalifikacji i przygotowania do zabiegow laserem frakcyjnym konieczna jest wizyta konsultacyjna u mgr Katarzyny Gnap. W trakcie wizyty zostanie przeprowadzona analiza problematyki skóry, tworzenie programu zabiegów terapeutycznych dla indywidualnych potrzeb skóry. Projektowanie profilu rutynowej pielęgnacji skóry przed oraz po zabiegach specjalistycznych.