BADANIE URODYNAMICZNE

Badanie urodynamiczne to najważniejszy element diagnostyki zaburzeń oddawania moczu wymagający skomplikowanej aparatury i ogromnego doświadczenia osoby wykonującej badanie. W URMED badanie wykonuje mgr Klara Kaden.

Badanie UDS (ang. Urodynamic Study – Badanie Urodynamiczne) obejmuje kompleksową ocenę czynności pęcherza moczowego i cewki moczowej.

 

PRZYGOTOWANIE DO BADANIA URODYNAMICZNEGO – UDS

 

Właściwe przygotowanie do badania ma ogromny wpływ na wiarygodność otrzymanego wyniku.

 

Przed badaniem urodynamicznym należy wykonać posiew moczu ( czas oczekiwania na wynik 5 – 7 dni ) i zgłosić się na badanie z aktualnym wynikiem posiewu ( ważność 30 dni od daty wykonania badania ).

Wieczorem w dniu poprzedzającym badanie należy włożyć czopek glicerynowy do odbytu, by ułatwić poranne wypróżnienie. W dniu poprzedzającym badanie nie należy pić płynów gazowanych. Podczas kolacji przyjąć 2 tabl. uroFuraginum, lub neoFuraginum ( do nabycia w aptece bez recepty ).

 

Po porannym wypróżnieniu i oddaniu moczu można zjeść lekkie śniadanie, przyjąć zalecone przez lekarza leki i wypić ok. 0,5 l wody niegazowanej.

 

Pęcherz powinien być naturalnie wypełniony, ale nie przepełniony. Nie należy oddawać moczu o ile to możliwe do 4 godz. przed badaniem ( nie dotyczy pacjentów z pęcherzem neurogennym ).

 

Proszę zabrać ze sobą dokumentację medyczną oraz listę przyjmowanych leków.

Przed badaniem zapoznaj się z zaleceniami do badania urodynamicznego:

BADANIE WYKONUJE

mgr Klara Kaden

terapeutka urologiczna i uro-ginekologiczna